HISTORIA
RODU KONOPKÓW
Konopkowie
„dawna rodzina w ziemiach wiskiej i łomżyńskiej, w których posiadała kilka osad z nazwą Konopki, jej przodkowie w dokumentach z XV stulecia zwykle są podawani jako należący do herbu Bielizny (Belina) v. Konopki, lecz już od połowy XVI wieku brali herb Nowinę”.
Źródło Herbarz S.Uruskiego.
Konopkowie h. Bielizna osiedli nad Wissą w granicach późniejszego Radziłowa. Po lokacji miasta Radziłowa w 1454 r. ich grunta weszły w granice pól nowego miasta, a jako rekompensatę otrzymali nowe nadania. W wyniku tych przetasowań powstały wsie
Konopki Awissa, Konopki-Błonie i nieco póżniej Konopczyno-Rożyńsko.
Wieś Konopki Awissa mogła powstać na połowie 20 włókowego siedliska leżącego nad rzeczką Nagórczyną i zw. „Nagórczyno przy Przystani”, które Jaśko Roman właściciel Glinek, a wcześniej założyciel Wąsosza, nabył od Stanisława z Wierzbowa, właściciela tych włók od 1428 r. Wieś Konopki Awissa leży miedzy wsiami Borawskie, a Kramarzewem, które powstało na połowie wyżej wspomnianych włók, natomiast przy opisie granicy wsi Borawskie w 1439 r. wymienione są Konopki. W 1465r. zostało nałożone wadium między Maciejem, Stanisławem i Mikołajem Konopkami h. Bielizna, a podsędkiem wiskim Jaśkiem Romanem h. Bujno z Glinek i jego synami Janem i Piotrem.
W 1577 r. współdziedzicem Konopek był Cherubin s. Jana.
W 1482 r. burgrabią wiskim był Piotr Konopka.
Andrzej Konopka podpisał z ziemią wiską elekcję króla Michał Wiśniowieckiego (1669 r.) i Jana III Sobieskiego (1674 r.).
W Konopkach Awissa, jeszcze w 1621 r. na 8 części 5 należało do Konopków. W 1676 r. w Konopkach było 5 zagród Konopków i 4 Borawskich, którzy byli w Konopkach już w początkach XVI w. Założycielem wsi był jeden Konopka, po nim dziedziczyło trzech synów, a w trzecim pokoleniu spadkobierców było już pięciu.
W1783 r. w Konopkach na 15 działów 3 należały do Konopków. Była też rodzina Konopków na Szwelczynie w Wąsoszu.
Druga wieś Konopki-Błonie zw. początkowo Kubrą została założona przez Macieja Konopkę s. Konrada na10 włókach po obu brzegach Kubry, między granicami wsi Cyprki, polami Radziłowa i polami Marcina Szczuki. Maciej otrzymał owe nadanie jako rekompensatę za utracone 10 włók włączone w granice Radziłowa. Książę Janusz II zabrał Konopkom z Kubry jeszcze 1,5 włóki i włączył je w 1492 r. w granice pól Radziłowa i jako rekompensatę dał Janowi Konopce i jego bratu Andrzejowi i jego bratankowi Maciejowi s. Konrada w lesie Różyńsko 1,5 włóki. Ponadto książę Janusz II w dniu 2.11.1492 r. sprzedał w Różyńsku Janowi Konopce z Konopek Awissa 8,5 włóki i Mikołajowi synowi Jana z Konopek Błonie 2 włóki, razem 10,5 włóki, za które Konopkowie zapłacili księciu 30 kop gr. Konopkowie założyli w Różyńsku nową wieś nazwaną Konopczyno-Rożyńsko dziś nie istniejącą. Konopczyno leżało między wsiami Kurki i Tarachy. Konopka h. Bielizna płacił za te włóki jeszcze w 1494 r. Od 1479 r. Konopczyno Różyńsko należało do nowoerygowanej parafii w Grajewie. Założyciel i dziedzic dóbr Grajewa Jan z Białowieży k. Pułtuska, założył jeszcze obok swoich włości Konopki wzm. wraz z Mieruciami w 1529 r.
Konopkowie zanim osiedli w ziemi wiskiej byli już w ziemi łomżyńskiej. Wg Herbarza S. Uruskiego:
„Sandek dziedzic na Konopkach, dostał w 1421 r. w nagrodę zasług od Jana Starszego ks. Mazowieckiego 10 włók gruntu zw. Koprzywnica w bliskości Łomży, w 1422 r. wraz z bratem Klemensem dostał drugie 10 włók, a w 1439 r. od Bolesława ks. Mazowieckiego otrzymali oni jeszcze 10 innych włók nad rzeką Jaworką. Po Sandku synowie: Adam, Jan, Mikołaj, Stanisław, Wojciech, a po Klemensie synowie Leonard i Marcin byli dziedzicami dóbr Konopki i Koprzywnica i w 1496 r. przeprowadzili działy. W 1-ej połowie XVI w. znajdujemy już kilkudziesięciu właścicieli na Konopkach-Pokrzywnicy”.
Jako spadkobierca po Klemensie nie jest wymieniony Wojciech, niefortunny osadnik nad Wissą, niemniej zostanie on protoplastą kilkunastopokoleniowej linii tego rodu mającego swój początek w ziemi wiskiej, a następnie w ziemi łomżyńskiej. W 1482 r. kupił za 430 grzywien od Ninogniewa z Kryska wsie Krzewo i Grodzanów położone w powiecie wiskim. Obie wsie należały do parafii Drozdowo i stanowiły jeden folwark Krzewo-Grodzanowo liczący około 34 włók ziemi.
Obecnie Krzewo leży w pow. łomżyńskim w gm. Piątnica.
W ziemi łomżyńskiej potomkowie Macieja osiedli głównie we wsiach:
- Konopki Pokrzywnica par. Zawady (pow. zambrowski)
- Konopki par. Grabowo (pow. kolnieński)
- Konopki par. Puchały (pow. łomżyński)
W ziemi łomżyńskiej w pow. łomżyńskim powstały jeszcze Konopki Młode w par. Śniadowo i Konopki Stare w par. Szczepankowo.
Niżej podaję zestawienie genealogiczne
następujących po sobie pokoleń rodu Konopków, przyjmując jako protoplastę Konrada, ojca wspomnianego wyżej Macieja Konopki, sporządzone na podstawie herbarza Seweryna Uruskiego:
I – Konrad, II – Maciej, III – Jan, IV – Maciej, V – Mikołaj, VI – Jan, VII – Wojciech
Wojciech pozostawił czterech synów
Mateusza, Andrzej, Macieja Stanisław
których potomkowie są zestawieni w tabeli niżej:
W tabeli w nawiasach podano rok, w którym wspomniany szlachcic wylegitymował się w Królestwie ze szlachectwa. Niżej krótka charakterystyka potomków Mateusza, Andrzeja, Macieja i Stanisława (ujętych w tabeli) wylegitymowanych ze szlachectwa:
Potomkowie Mateusza
Mateusz Konopka s. Ignacego (+1825) i Rozalii z Ciborowskich, ur. w Konopkach Klimkach par. Zawady, w 1834 r. poślubił w Zawadach Karolinę Grabowską c. Antoniego i Jadwigi z Grabowskich. Zamieszkali w Konopkach Klimkach par. Zawady, gdzie ur. się co najmniej 6-ro ich dzieci. Ignacy (s. Antoniego) i Rozalia Konopkowie związek małżeński zawarli w 1799 r. w Kobylinie Borzymach. Ich co najmniej 3-je ur. się w Konopkach Klimkach.
Wincenty Konopka s. Sebastiana i Marianny z Konopków w 1833 r. poślubił w Zawadach Elżbietę Konopka c. Łukasza i Józefy z Targońskich. Osiedli w Konopkach Pokrzywnicy par. Zawady, gdzie ur. się co najmniej 6-ro ich dzieci.
Sebastian s. Wojciecha i Marianna z Konopków na ślubnym kobiercu stanęli w 1801 r. w Zawadach. Co najmniej 5-ro ich dzieci ur. się w Konopkach Pokrzywnicy.
Konopka Mikołaj s. Jana, w. Ignacego, pw. Pawła, żołnierz w wojsku rosyjskim.
Brak więcej danych.
Konopka Łukasz (*1811 r.) s. Pawła i Katarzyny Zieleń, wnuk Kaliksta i Agnieszki, ur. Konopkach Pokrzywnicy par. Zawady, w 1832 r. poślubił w Zawadach Joannę Grabowską c. Antoniego i Konstancji z Targońskich. Dwoje ich dzieci ur. się w Konopkach Pokrzywnicy, a troje w Konopkach Klimkach w par. Zawady.
Rodzice Łukasza, Paweł i Katarzyna, związek małżeński zawarli przed1806 r. W ich małżeństwie ur. się w Konopkach Pokrzywnicy co najmniej 5-ro dzieci.
Konopka Jan s. Franciszka (1772-1835) i Marianny Szczepko (1786-1844) ur. się w 1824 r. w Wiźnie. Żołnierz w wojsku rosyjskim. Ojciec mieszczanin.
Rodzice Jana, Franciszek Salezy Konopka s. Kaliksta i Agnieszki i Marianna Szczepko (Szczepek) c. Franciszka i Marianny z Muchorskich związek małżeński zawarli w 1810 r. w Wiżnie.
W ich związku ur. się w Wiżnie co najmniej 9-ro dzieci.
Konopka Kajetan ur. się w 1833 r. w Konopkach Pokrzywnicy, jako pierworodny s. Jana i Zuzanny z Sikorskich. Żołnierz w wojsku rosyjskim. B.w.d.
Ojciec Kajetana, Jan Konopka s. Krzysztofa i Katarzyny z Konopków trzy razy stawał na ślubnym kobiercu:
- w 1823 r. poślubił w Zawadach Konstancję Wądołowską c. Jana i Elżbiety z Przestrzelskich.
- w 1829 r. poślubił w Zawadach Barbarę Grochowską c. Dominika i Marianny z Wądołowskich. Co najmniej 5-ro ich dzieci ur. się w Konopkach Pokrzywnicy par. Zawady.
- w 1830 r. poślubił Kobylinie Borzymach Zuzannę Sikorską c. Sylwestra i Petronelli z Mężyńskich. Co najmniej 8-ro ich dzieci ur. się w Konopkach Pokrzywnicy par. Zawady.
Krzysztof Konopka (1749-1829) s. Bartłomieja i Kunegundy ze Skrodzkich i Katarzyna z Konopków związek małżeński zawarli w 1794 r. w Zawadach.
Konopka Szymon s. Andrzeja Ewy ze Stypułkowskich, wnuk Pawła Konopki, w 1820 r. poślubił w Kobylinie Borzymach Franciszkę Anielę Babińską, c. Stanisława i Kunegundy z Wądołowskich. Osiedli w Konopkach Pokrzywnicy par. Zawady, gdzie ur. się co najmniej 6-ro ich dzieci. Rodzice Szymona związek małżeński zawarli w 1789 r. w Rutkach Kossakach.
Dziadkami Szymona mogli być Paweł Konopka i Elżbieta z Ramotowskich, którzy związek małżeński zawarli w 1767 r. w Grabowie, a osiedli w Konopkach Mikołajkach, skąd pochodziła Elżbieta.
Konopka Stanisław ur. się w 1807 r. w Maleszewie Łynkach par. Zawady, jako syn Wawrzyńca (1770-1820) i Ewy z Niecieckich, wnuk Macieja Konopki. Rodzice Stanisława związek małżeński zawarli w 1798 r. w Tykocinie, ale osiedli w Maleszewie Łynkach, gdzie ur. się co najmniej 6-ro ich dzieci. Stanisław w 1829 r. poślubił w Zawadach Justynę Wiktorię Maleszewską c. Franciszka i Marianny z Maleszewskich. Osiedli w Maleszewie Łynkach w par. Zawady, gdzie ur. się co najmniej 6-ro ich dzieci.
Konopka Błażej (1823-1863) s. Jana i Justyny z Ładów, w 1843 r. poślubił w Puchałach Magdalenę Modzelewską c. Ignacego i Zofii z Leśniewskich. Osiedli w Milewie par. Puchały, gdzie ur. się co najmniej 2-je ich dzieci. Rodzice Błażeja, Jan Konopka (+1848) s. Pawła i Marianny oraz Justyna z Ładów (1783-1839) c. Augustyna i Marianny osiedli w Milewie par. Puchały, gdzie ur. się co najmniej 4-ro dzieci.
Potomkowie Andrzeja
Konopka Józef ur. w 1795 r. w Knopkach Monetach, s. Jakuba (1743-1803) i Julianny z Nerkowskich (1759-1809) w 1827 r. poślubił w Grabowie Barbarę Skrodzką c. Wawrzyńca i Katarzyny z Filipkowskich. Osiedli w Konopkach par. Grabowo, gdzie ur. się co najmniej 7-ro ich dzieci. Brat Józefa, Antoni (1829-1906) w 1854 r. poślubił w Słuczu Mariannę Jaczyńską c. Wojciecha i Magdaleny z Jaczyńskich. Babka Józefa i Antoniego, Julianna z Nerkowskich (Mierkowskich) ur. się w Markach par. Grabowo jako najmłodsze dziecko Piotra i Konstancji ze Świderskich.
P.S. Balbina Konopka c. Baltazara, w. Antoniego a pw. Józefa (*1795), poślubiła Stanisława Konopkę, których w. Kazimierz, s. Teofila zawarł związek małżeński z Danutą Jaśkowską, spokrewnioną z autorem tego opracowania.
Konopka Tomasz Wincenty, ur. w 1809 r. w Konopkach par. Grabowo, s. Józefa (1750-1811) i Elżbiety z Gołębiewskich (1750-1821) w 1830 r. poślubił w Grabowie Apolonię Skrodzką (1895-1815), ur. w Skrodzie Wielkiej, c. Franciszka i Katarzyny ze Świderskich. Osiedli w Konopkach Monetach par. Grabowo, gdzie ur. się co najmniej 5-ro ich dzieci.
W Konopkach Monetach osiadły też dzieci Tomasza, Romuald (1840-1914) i Anna (1842-1912). Romuald w 1860 r. poślubił w Grabowie Kasyldę Katarzynę z Konopków ur. w 1823 r. Konopkach Monetach, c. Kazimierza (1787- ?) i Katarzyny z Konopków (1798- ?).
Anna w 1858 r. poślubiła w Grabowie Józefa Wincentego Konopkę (1820-1898), s. Antoniego i Anieli z Łagunów. Antoni i Aniela ślub wzięli w 1824 r. w Wąsoszu.
Siostra Tomasza, Franciszka ur. w 1807 r. poślubiła w Grabowie w 1836 r. Marcina Kozikowskiego, s Stanisława i Antoniny z Mieczkowskich.
Tomasz Wincenty wylegitymował się w Królestwie ze szlachectwa z ojcem Józefem i dziadkiem Wojciechem s. Macieja w 1849 r. W tym też roku wylegitymował się Antoni Konopka, brat Wojciecha czyli s. Macieja.
Potomkowie Macieja
Konopka Kleofas ur. 1799 r. w Konopkach par. Grabowo jako s. Szymona i Marianny Święszkowskiej (1773-1813), wnuk Jakuba Konopki. Żołnierz w wojsku rosyjskim. Urzędnik Komisji Sprawiedliwości.
W księdze zgonów par. Przytuły odnotowano w 1852 r. zgon Kleofasa Konopki lat 53, kawalera, wyrobnika pastucha w Wagach par. Przytuły.
Młodszy brat Kleofasa, Kazimierz (1794- ?) w 1816 r. poślubił w Grabowie Katarzynę Konopka c. Stanisława i Moniki z Górskich.
Konopka Stanisław ur. się w 1783 r. w Konopkach Mikołajkach par. Grabowo, jako pierwsze dziecko (z 9-ciorga) w małżeństwie Franciszka i Marianny z d. Wścieklica, wnuk Jakuba Konopki. W 1850 r. wylegitymował się w Królestwie ze szlachectwa. B.w.d.
Siostra Stanisława, Franciszka (1788-1816) w 1813 r. poślubiła w Grabowie Tomasza Gromadzkiego, s. Jana i Urszuli z Filipkowskich. Po trzech latach małżeństwa Franciszka zmarła, a Tomasz w 1816 r. poślubił w Grabowie Rozalię Grabowską c. Stanisława i Franciszki z Borzymowskich.
Potomkowie Stanisława
Przedstawieni niżej Józef, Stanisław i Jan Konopkowie urodzili się w Konopkach par. Puchały w małżeństwie Antoniego i Anny z Kossakowskich. Brak danych co do losów pozostałego rodzeństwa: Katarzyny, Mateusz, Franciszka i Józefaty. Dziadkiem dzieci był Walenty Konopka.
Konopka Józef (1826- ?) w 1846 r. poślubił w Puchałach Ewę z d. Łada, c. Macieja i Marianny z Pruszkowskich. Osiedli w Konopkach par. Puchały, gdzie ur. się co najmniej 10-ro ich dzieci.
Konopka Stanisław (1811- ?) w 1832 r. poślubił w Puchałach Rozalię Konopka, c. Bartłomieja i Katarzyny z Cholewickich. Osiedli w Konopkach par. Puchały, gdzie ur. się co najmniej 9-ro ich dzieci.
Konopka Jan (1820 -?) w 1840 r. poślubił w Puchałach Teklę z Zakrzewskich (1802- ?), c. Franciszka i Franciszki wdowę po 1) Wojciechu Łada, 2) Józefie Gronostajskim. Osiedli w Ładach Borowych par. Puchały, gdzie ur. się co najmniej 3-je ich dzieci.
…………………
Przykłady ślubów i chrztów z początku XVIII w
wyjęte z ksiąg metrykalnych parafii Wąsosz i Radziłów:
Śluby:
1701 Radziłów Konopka Franciszek ∞ Petronella Mścichowska
1709 Wąsosz Konopka Mateusz ∞ Katarzyna Klimaszewska
1709 Wąsosz Konopka Kazimierz ∞ Katarzyna Sulewska
1709 Wąsosz Konopka Jakub ∞ Marianna Czerwonczyna
1212 Wąsosz Konopka Piotr ∞ Marianna Sulewska
1714 Radziłów Konopka Łukasz ∞ Anna Sokołowska
1716 Wąsosz Konopka Jerzy ∞ Marianna Borawska
Chrzty
1707 Konopki Ludwika c. Pawła i Katarzyny
1713 Godlewo Mikołaj s. Franciszka i Apolonii
1714 Konopki Paweł s. Kazimierza i Katarzyny
1720 Konopki Dorota c. Jerzego i Marianny z Borawskich
1734 Kieliany Franciszka c. Szymona i Marcianny z Supińskich
1737 Kieliany Ewa c. Szymona i Marcianny z Supińskich
1740 Zaborowo Wawrzyniec s. Macieja i Marianny Grądzkiej
1743 Zaborowo Piotr s. Macieja i Marianny Grądzkiej
1743 Zaborowo Marianna s. Macieja i Marianny Grądzkiej
1749 Sulewo Marcianna c. Polikarpa i Marianny Sulewskiej
Przykłady kilkupokoleniowych rodzin Konopków:
LINIA ANTONIEGO KONOPKI
LINIA JANA KONOPKI
LINIA JÓZEFA KONOPKI
Józef Konopka w małżeństwie z Julianną z Chludzińskich zostali rodzicami co najmniej 3 dzieci ur. w Okurowie. Potomstwo w linii męskiej pozostało po synu Piotrze:
LINIA STANISŁAWA KONOPKI
Stanisław Konopka w małżeństwie z Marianną z Szymanowskich zostali rodzicami co najmniej 2-ki dzieci ur. w Zabielach. Potomstwo w linii męskiej pozostało po synu Antonim:
LINIA JÓZEFA KONOPKI
Józef Konopka w 1775 r. poślubił w Wąsoszu Agnieszkę z Borawskich. W ich małżeństwie ur. się w Konopkach syn Józef, który trzy razy stawał na ślubnym kobiercu:
LINIA FELICJANA KONOPKI
Felicjan Konopka (1768-1828) s. Pawła, dwa razy stawał na ślubnym kobiercu:
- w 1783r. poślubił w Wąsoszu Katarzynę Borawską (1758-1784).
- w 1793 r. poślubił w Białaszewie Mariannę Klimaszewską (1776-1822), ur. w Klimaszewnicy
c. Józefa i Franciszki z Danowskich. W ich małżeństwie ur. się w Konopkach 11-ro dzieci, z których Jan (1791-1849) i Stefan (1803-1854) podtrzymali męską linię rodzinną:
LINIA WAWRZYŃCA KONOPKI
Wawrzyniec Konopka (1735-1805) w małżeństwie z Marianną Brodowską (1724-1814) zostali rodzicami co najmniej 7-ga dzieci ur. w Konopkach. Kilkupokoleniowa rodzina pozostała po ich synu Pawle: