top of page

 

Tematy: Skarżyno Wąsosze - Szwelczyn - Kędziorowo - Żebry - Niedźwiadna - Grajewo - Białaszewo - Szczuczyn - Ławsk.

 

Spośród wsi lokowanych w obszarze powiatu wąsoskiego dwie stanowiły przedmieścia Wąsosza: Skarżyno - Wąsosze i  Szwelczyn, dwie zostały wsiami książęcymi: Kędziorowo i Żebry, a w niektórych zbudowano kościoły przy których powstały nowe parafie kosztem parafii Wąsosz: Niedźwiadna, Grajewo, Białaszewo, Szczuczyn i współcześnie Ławsk. W dwóch przypadkach były to miasta prywatne Grajewo, Szczuczyn.

                                                      

Skarżyno Wąsosze

 

Osada Skarżyno – Wąsosze powstała pod miastem na 3 włókach ziemi (przed 1455 r.) nadanych przez księcia Władysława I Skarżyńskim h. Bończa. Po  wojnie trzynastoletniej (1454 – 1466) w 1473 r. Wojciech Skarżyński i jego bratanek Paweł otrzymali od księcia Kazimierza III nowy przywilej na ich grunta w Wąsoszu, z podziałem: 2 włóki dla Pawła i 1 włókę dla Wojciecha z powodu utraty tego dokumentu w czasie wojny. W 1480 r. Paweł Skarżyński już jako mieszczanin łomżyński sprzedał Wojciechowi Kępce h. Bończa z Lisów za 31 kop gr. 2 włóki Skarżyno Wąsosze. W 1482 r. Paweł Skarżyński był już burgrabią łęckim w Prusach. W 1526 r. Skarżyno Wąsosze trzymali Sulewscy. Z nadmiarków ich włók w Skarżynie, leżących między polami folwarcznymi i wójtowskimi w 1526 r księżniczka Anna spadkobierczyni księstwa mazowieckiego po zmarłym bezpotomnie bracie Januszu III ostatnim Piaście na tronie mazowieckim, przebywając w Zakroczymiu nadała grunta kościołowi wąsoskiemu. W latach 1577, 1581, 1617 podatek za Skarżyno-Wąsosze zapłacili Bagiński i Jeżewski. W 1625 r. Skarżyno należało do Józefa Siostrzanka Brzostowskiego pokojowego królewskiego, a następnie do Wojciecha Żmijewskiego, który część gruntów Skarżyna oddał wkrótce Mateuszowi Bagińskiemu, bo już w 1626/1627 te dwie osoby przekazały Skarżyno Wąsosze klasztorowi karmelitów trzewiczkowych w Wąsoszu. Dodajmy, że w 1632 r. poborcą w ziemi wiskiej, a w 1653 r. podsędkiem ziemskim wiskim był Paweł Żmijewski. Karmelici utracili grunta Skarżyno Wąsosze w 1864 r. po likwidacji zakonu. Był to odwet władz zaborcy rosyjskiego za czynny udział zakonników w Powstaniu Styczniowym w 1863 r.

 

Szwelczyn

 

Osada Szwelczyn, nazwana od nazwiska pierwszego właściciela Jana ze Szwelic z powiatu makowskiego, dzisiaj jedna z ulic Wąsosza powstała za rzeką Gręską na 4 włókach ziemi. Jan otrzymał przywilej wraz z synami: Jakubem, Maciejem, Gotardem, Marcinem, Florianem i Bernardem od księcia Władysława I w dniu 6 III 1437 r. Chociaż często była w działach kilku panów długo zachowała charakter wsi drobnoszlacheckiej. Grunta Szwelickich zapewne między czasie uległy powiększeniu, skoro córka Jana ze Szwelic ożeniona z mieszczaninem wąsoskim Maciejem Kociołem odziedziczyła po ojcu 4 włóki. W 1471 r. sprzedała je swemu bratankowi i bratanicy, Janowi Szwelickiemu i Annie, córce Macieja. Anna zostając żoną Jana Sokołowskiego sprzedała swoje 2 włóki za 8 kop gr. Janowi Szwelickiemu, synowi Jakuba. Ciotka Jana Szwelickiego Małgorzata sądziła się z nim o te włóki w 1476 r. Jan Szwelicki w 1487 r. sprzedał 1 włókę za 15 kop gr. Stanisławowi z Kuczy. W 1526 r. włóki Szwelczyno posiadali Bukowscy. Z nadmiarków włók Bukowskich w 1526 r.  księżniczka  Anna spadkobierczyni księstwa mazowieckiego po zmarłym bezpotomnie bracie Januszu III ostatnim Piaście na tronie mazowieckim nadała na Szwelczynie grunta kościołowi wąsoskiemu. W 1537 r. podatek za Szwelczyn zapłacił Adam Bagiński burmistrz wąsoski, w 1617 r. Świderski, Szempliński, Bukowski, Niecikowski. Od 1633 r. Paweł Łojewski ze Szwelczyna stał się posiadaczem młyna Ostasz na Gręsce. W 1648 r. Andrzej Łojewski z ziemi wiskiej podpisał elekcję Jana Kazimierza. W 1676 r. podatek za Szwelczyn zapłacił Stefan Łaguna (zm. przed 1690 r.) z Grędów Stawianych, wójt wąsoski. W 1690 r. Marianna Łepkowska, wdowa po 1- Wojciechu Łempickim, 2 – Stefanie Łagunie w imieniu swych synów Wojciecha Łaguny i Andrzeja Łempickiego oskarżała Daniela Zakrzewskiego, superintendenta dóbr Szczuczyna o najazd na Szwelczyn i jej pobicie. W 1784 r. Szwelczyn należał do Konopków. Jeszcze w 1893 r. jest wymieniany w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego jako osobna wieś wchodząca w skład gminy Wąsosz.

 

Kędziorowo

 

Wieś Kędziorowo założył u źródeł rzeki Klimaszewnicy w 1433 r. Jaśko z Roman (również założyciel Wąsosza) na swojej części wchodzącej do 100 włók ziemi nadanym w dniu 29 I 1426 r. przez księcia Janusza I Jaśkowi i jego czterem braciom. Wieś powstała 0,5 mili drogi od Wąsosza na 20 włókach średnio urodzajnego gruntu, który nie miał żywej wody (rzeki), kopano więc studnie. Jaśko sam osadzał kmieci, z których wielu zbiegało ze względu na trudne warunki osadnictwa. Książę Władysław I po objęciu rządów w ziemi wiskiej rozpoczął tworzenie dóbr książęcych do których włączył w 1436 r. Kędziorowo. Założyciel wsi Jaśko Roman za Kędziorowo i Wąsosz, otrzymał Glinki.

W dniu 14.03.1438 r. książę nadaje niejakiemu Jaszczołdowi wójtostwo z 4 włókami w Kędziorowie, który po roku sprzedaje je za 10 kop gr. Wawrzyńcowi z Kownat. Jaszczołd 4.02.1439 r. kupił od Macieja za 5 kop gr. 5 włók w Sulowstoku (część późniejszego Sulewa). Książę Kazimierz III w 1471 r. nadając nowy przywilej wójtom Michałowi i Stanisławowi z Kędziorowa zobowiązał ich do strzeżenia puszczy, do pomocy przy organizowaniu i obsłudze polowań książęcych i udziału w pospolitym ruszeniu. W 1493 r. wójtostwo z 4 włókami odkupili od Anny i jej brata Michała Chromych, bracia Stanisław i Jan wójtowie z Dybły. To oni w 1484 r. poranili w domu Jana Świelickiego w Wąsoszu ks. Macieja z Niwisk. Po wyprawie wołoskiej w 1497 r., w której prawdopodobnie nie wzięli udziału, ich dobra w Kędziorowie zostały skonfiskowane przez króla i nadane Andrzejowi z Grozim.

W 1572 r. w Kędziorowie na 9,5 włókach osiadłych było 18 kmieci, za które zapłacili dań i czynsz na św. Marcina. Inne zobowiązania kmieci w 1572 r.:

 

- wykonywać wszelkie prace na folwarku przez 4 dni latem i przez 3 dni zimą,

- 3 tłoki (gromadna bezpłatna pomoc np.: w żniwa) za strawą (posiłkiem) dworską.

- dziesięcina snopowa zgodnie z wolą biskupa dla plebana wąsoskiego z przeznaczeniem na kaznodzieję.

- podwody (obowiązek dostarczenia koni z wozem dla podwiezienia osób lub rzeczy) w ciągu dnia do 4 mil (~ 30 km).

 

W 1572 r. w Kędziorowie 4 włóki wójtowskie wraz z 6,5 włókami pustymi po wymarłych chłopach zajmował folwark starostwa wiskiego. Do folwarku należały łąki położone nad rzeczką Klimaszewnicą w odległości 1 mili od granicy wsi Żebry. Do obsługi folwarku zatrudniano na stałe ekonoma (mógł być szlachcicem), gospodynię , służącą i pastucha. Główną siłę roboczą stanowili kmiecie z Kędziorowa i Szczuk Litwy.

Dom mieszkalny w folwarku (zapewne drewniany) pokryty był dranicami (łupanymi deseczkami), w którym znajdowały się: izba czarna z kominem, komora, obok naprzeciwko izba biała z piecem prostym, sień. Izba czarna posiadała charakter użytkowy, gdzie prowadziło się gospodarstwo spędzając tu większa część dnia, gotując posiłki, wychowując dzieci, wypiekając chleb itp. Natomiast izba biała była pomieszczeniem starannie utrzymanym, reprezentacyjnym, gościnno – sypialnym. Komora mogła mieć przeznaczenie magazynowe do przechowywania np.: ubrań, sprzętu, żywności itp., lub jako pomieszczenie sypialne. Ważniejsze wyposażenie domu to stół i ławy.

W uprawie gruntów ornych stosowano trójpolówkę. Gospodarstwo było nastawione na produkcję mięsa wołowego i mleka. Przy folwarku był prowadzony ogród warzywno - owocowy.

Folwark Kędziorowo, podobnie jak większość folwarków w XV – XIX w. był z zasady gospodarstwem rolno – hodowlanym produkującym na rynek.

Przed 1632 r. wójt z Kędziorowa (już bez włók wójtowskich) niejaki Stanisław był posesorem młyna Ostasz w Wąsoszu na rzece Gręsce.

W 1867 r. folwark Kędziorowo car nadał dyrektorowi wydziału Komisji Skarbowej Mikołajowi Siemionowowi. Po 1897 r. folwarkiem zarządzali Łagunowie. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Łagunowie stali się właścicielami części folwarku.

 

Żebry

 

Wieś Żebry założył Tomasz z Żebrów z ziemi zakroczymskiej na 60 włókach po obu brzegach Wissy zw. Zawisie nadanych mu w 1417 r. lub 1420 r. przez księcia Janusza I. Syn jego Jaszczołd przeniósł się do Wybramowa pod Łomżą wsi założonej w 1400 r. przez jego ojca, a wieś Żebry przeszła w posiadanie książąt mazowieckich. W 1439 r. bracia Mikołaj i Piotr z Gąsowa nabyli za 40 kop gr. od Stanisława z Niecików 6 włók wójtostwa wraz z karczmą, oraz otrzymali od księcia Władysława I zezwolenie na wybudowanie stawu i łowienie ryb watą i kłomią. W 1451 r. książę dał przywilej braciom Gotardowi i Mikołajowi na młyn i tartak zbudowane przez nich na rzece Wissie we wsi Żebry dodając im dwie włóki i prawo wolnego połowu ryb na Wissie koło młyna. W 1471 r. wójtowie w Żebrach, bracia Jan i Wojciech Jaczyńscy kupili od księcia 5 włók nad Gołą Bielą, gdzie powstała wieś Zaborowo Goła Biel. Poszedł od nich ród Zaborowskich h. Dąbrowa. Książę Janusz II w dniu 20.08.1483 r. zastawił w Wąsoszu wieś Żebry za 200 kop gr. marszałkowi książęcemu Zawiszy z Kondrajca h. Dołęga. W 1501 r. i 1503 r. król Aleksander pozwolił Zawiszy z Kondrajca zastawić Żebry Janowi Kępskiemu. Jakub Glinka starosta wiski, uzyskał u króla Aleksandra poparcie w sprawie, aby Zawisza z Kondrajca zapłacił temuż staroście 250 kop gr. za władanie wsią Żebry zastawioną w Wąsoszu 20.08.1483 r. Żebry od 1505 r. trzymał Jakub Glinka (zm. ok. 1507 r.), starosta wiski, a następnie do 1530 r. ks. Adam Szczuka. W 1530 r. po otrzymaniu od króla prawa wykupu właścicielem wsi Żebry (od 1536 r. również Glinek) stał się Aleksander Iłowski h. Prawdzic. Za jego zasługi w wojnie z Krzyżakami król Zygmunt August nadał Żebry jego synowi Andrzejowi Iłowskiemu, kasztelanowi wiskiemu. Za zabójstwo w 1582 r. Piotra Grajewskiego (ojca dworzanina królewskiego również Piotra), kasztelana zakroczymskiego i starosty wiskiego poszedł pod topór. Od 1570 r. Żebry stanowiły osobną królewszczyznę nadawaną w dożywocie różnym zasłużonym osobom. Byli wśród nich dworzanie jak i dostojnicy królewscy:

1570 r. Piotr Grajewski - dworzanin królewski, d-ca p. królewskiej

1582 r. Stanisław Palczowski - stolnik Anny Jagiellonki

1583 r. Marcin Podgórski - podskarbi Anny Jagiellonki

1618 r. Krzysztof Gołkowski - stolnik królewski

1627 r. Mikołaj Kossakowski - oficer jazdy królewskiej, starosta wiski

1636 r. Jan Kossakowski - s. Mikołaja, starosta Wiski

1676 r. Władysław Berg (+1710) - kasztelan inflandzki

1695 r. Antoni St. Szczuka - podkanclerzy W. Ks. Litewskiego

1710 r. Konstancja Potocka - żona podkanclerzego.

1733 r. Marianna Potocka - wnuczka podkanclerzego

             Józef Molęcki  -   ?

             Jerzy Zagrzejewski (+1767) - pułkownik, podstoli Racławski

1765 r. Wład. Łaniewski - Wołk generał adiutant wojsk litewskich, pokojowy królewski, ostatni starosta żebrowski.

 

 W 1838 r. Teodor Hilferding, radca stanu (zarządzał kancelarią dyplomatyczną przy namiestniku Królestwa Paskiewiczu), otrzymał od cara na zasadzie majoratu folwark i wieś Żebry.

 

Niedżwiadna

 

Książę mazowiecki Janusz I  w dniu 14.09.1426 r. nadał przywilej na 30 włók nad Lodwigówką dopływie Wissy koło lasu Lodwigowlas Bartłomiejowi h. Awdaniec z Kurzątek, który przyjął nazwisko Niedżwiecki. Jednocześnie książę potwierdził nabycie od Stanisława z Niedżwiadnej przez Mikołaja z Kurzątek 5 włók w lesie Lipniki obok gruntów nadanych Bartłomiejowi, co świadczy o wcześniejszym powstaniu tej wsi. W 1436 r. synowie Bartłomieja:

                                                                                                                                                      

Andrzej, Szczepan, Wojciech, Jan i Mikołaj Niedżwieccy

 

byli w posiadaniu 40 włók po obu stronach Lodwigówki. W dniu 2.03.1439 r. Szczepan swoje 10 włók sprzedał Maciejowi Milewskiemu. Pozostałe 30 włók w dniu 23.05.1439 r. za sprawą księcia Władysława I synowie Bartłomieja utracili na rzecz Konrada, starosty wiskiego (1472-1493). Konrad w 1451 r. nabył 10 włók od Macieja Milewskiego.

Jan Niedżwiecki

- syn Bartłomieja za odebrane włóki dostał od księcia przed 1477 r. 12 włók między Bzurami i Niećkowem gdzie założył wieś Studowa Woda zw. póżniej Niedżwiedzkie Lodwigowlas, gdzie utrzymał się ród Niedżwieckich h. Awdaniec. W księgach sądowych wąsoskich 1.05.1477 r. odnotowano braci Michała i Janusza Niedżwiedzkich h. Awdaniec, a 26.06.1477 r. Michała, Janusza i Jakuba ze Studowej Wody.

Andrzej Niedżwiecki

- drugi z synów Bartłomieja, po odebraniu mu włók w Niedżwiadnej osiadł w nieznanym czasie w Lipnikach (wzm. 1456 r.) między Bęćkowem a Gutami. Książę Kazimierz III w 1471 r. sprzedał mu 10 włók lasu Różeńsko pod Gutami. W 1477 r. Andrzej Niedżwiecki dokupił jeszcze 6 włók przy granicy Lipnika od Andrzeja Bączka z Bęćkowa. Powstała tu wieś Lipniki Niedżwiedzkie zamieszkała przez Niedżwiedzkich h. Awdaniec. Od 1626 r. Wojciech i Paweł Niedżwieccy z Lipników byli posesorami młynów Nagórnego i Borowego w Wąsoszu. W XVIII w. część Lipnik należała do Karwowskich właścicieli Bęćkowa.

Konradowi z Niedżwiadnej

- przypisywano książęce piastowskie pochodzenie z nieprawego łoża. Wspólnie z właścicielami Brzeżna Konrad wybudował przed 1463 r. kościół w Niedżwiadnej, będący przez rok filią kościoła w Wąsoszu. Był to już piąty kościół w ziemi wiskiej po kościołach w Romanach (1420 r.), Przytułach (1436 r.), Wąsoszu (1436 r.) i Słuczu (1444 r.). Fundatorzy kościoła mieli w nim swoje groby. Parafia Niedźwiadna powstała w 1464 r. na bazie 13 wsi wydzielonych z parafii wąsoskiej:

 

Niedźwiadna, Brzeżno, Chełchy, Chojnowo, Gałązki, Gąski póżniej Romany Gąszczyno, Grabowo przy granicy pruskiej, Guty Biała Biel, Kownacin, Mazowo, Czarnowo, Milewo Gałązki, Załuski Ludwigowo.

 

Po  Konradzie Niedzwiadna przypadła w spadku jego trzem córkom:

 

- Dorocie i Małgorzacie, żonom braci Marcina i Bartłomieja z Łepków. Łepkowscy przyjęli nazwisko Niedżwiecki h. Przerowa.

 

- Katarzynie (żonie Mikołaja z Wierzbni), która w 1491 r. sprzedała swoją część Daćbogowi Podoskiemu h. Junosza, kuchmistrzowi książęcemu, staroście łomżyńskiemu, warszawskiemu, liwskiemu, kamińskiemu. Synowie Daćboga Podoskiego:

     - Marek i Łukasz zostali kanonikami płockimi i poznańskimi,

     - Mateusz został podczaszym króla Zygmunta I,

     - Jan został sędzią ziemskim ciechanowskim.

Daćbóg (niektórzy heraldycy podają imię Jan) Podoski był zapewne synem kasztelana wyszogrodzkiego Dziersława Podoskiego z Podosia w północnym Mazowszu (obec. gm. Miastkowo pow. łomżyński). Dziersław notowany w aktach łomżyńskich 1421-1426 jako dziedzic Podosia, w latach 1436-1438 był chorążym zakroczymskim, w latach 1440-1462 kasztelanem wyszogrodzkim. Część majątku oddał swoim sługom, a część Niedżwiadnej trzymali po nim:

       Iłowscy, Troszyńscy, Grądzcy, Szczukowie, Brzostowscy, Gołębiowscy, Rakowscy i Truszkowscy.

 

Grajewo

 

Grajewo, pierwotnie Grajwo (po jaćwiesku creva - starorzecze) przed 1426 r. było wsią książęcą. W dniu 26.08.1426 r. wójtem został Bogusz, dotychczasowy wójt Lachowstoku. W latach 1434 – 1472 właścicielem wsi Grajwy był Włościbor z Osieka, po czym w dniu 23.11.1472 r. książę Kazimierz III osadził na 60 włókach  przy jeziorze Grajwy, gdzie wiodła prastara droga handlowa z Mazowsza na Litwę swego krajczego nadwornego, starostę biskupich dóbr pułtuskich, Jana z Białowieży k/Pułtuska. Ten zamienił jeszcze z Raciborem z Golejewa, kanclerzem książęcym 15 włók kupionych 2.12.1472 r. od Mikołaja z Trębek, na 15 włók Racibora przylegające do jego gruntów, stwarzając kompleks wsi Grajwy, Konopki i Mirucie.

W dniu 8.02.1478 r. Jan z Białowieży k/Pułtuska krajczy księcia Kazimierza III, od 1475 r. biskupa płockiego fundował w Grajwach kościół z uposażeniem plebana 3 włók ziemi ornej i 4 morgów łąk. Biskup płocki książę Kazimierz III  w dniu 14.07.1479 r. erygował w Grajewie parafię Trójcy Przenajświętszej wydzieloną z parafii wąsoskiej. Do nowej parafii włączono 14 wsi:

 

Grajwy, Cyprki Rożyńsko, Danówko Góra Łęk, Flesze Rożyńsko, Kacprowo, Konopczyno Rożyńsko, Koty Rybno, Kurejwa, Łękowo, Popowo, Sobkowo, Boczki Świdrowo, Wojewodzin, Wólka Brzozowa.

W 1483 r. na 4 morgach ziemi ornej i 4 morgach łąk osadził młynarza Macieja, który zbudował w Grajwie dwa młyny: jeden przy dworze Jana i drugi na rzece Przekopnej. Jan z Białowieży nazywający się od 1483 r. Grajewskim h. Gozdawa, ożeniony z Anną dali początek najzamożniejszej rodzinie w ziemi wiskiej. W 1485 r. Jan Grajewski nabył także dobra po stronie krzyżackiej, leżące na zachód od jeziora rajgrodzkiego: Kopijki (60 łanów) i Wiśniewo. Grajewscy byli również w II – ej połowie XVI w. właścicielami wsi Bajtkowo leżącej w połowie drogi pomiędzy Ełkiem i Drygałami. W 1568 r. książę Albrecht nadał prawnukom Jana wieś Zawady (20 włók) leżącą w sąsiedztwie poprzednich wsi. M/in. właścicielem tej wsi był Krzysztof Grajewski. 10 lat później naliczono w Prusach trzech prawnuków założyciela Grajewa posiadających również imię Jan. Grajewscy rozeszli się po ziemi pruskiej. Pod Giżyckiem przed 1507 r. powstała na 30 wł. leżących nad jez. Niegocin wieś Grajwo (Grajewo), w której przed 1634 r. wójtem był Grajewski. Pod koniec XVIII w. na włókach wydzielonych z gruntów miejskich Giżycka powstał majątek Gajewo. Grajewscy piastowali w Giżycku urząd burmistrza: w latach 1648 – 1660 Fabian Grajewski i w latach 1744 - 1756 Fryderyk Grajewski. Wnuk Fabiana Grajewskiego Andrzej Wedeke po spaleniu Giżycka (10.02.1657 r.) w wojnie polsko szwedzkiej został wcielony na krótko do oddziałów gen. von Waldeck’a  jako kapelan polowy, a następnie został pastorem w Giżycku (do 1693 r.). Przełożył ponad 60 polskich pieśni religijnych na język niemiecki, ukazując w tym zakresie skarby kultury polskiej ludności niemieckojęzycznej.

Wsie Bajtkowo, Wiśniewo, Kopijki i Zawady należące do Grajewskich pod koniec XVI w. znalazły się w posiadaniu Andrzeja Rogali, bogatego mieszczanina wąsoskiego, głównego fundatora klasztoru karmelitów trzewiczkowych w Wąsoszu.

Po śmierci założyciela Grajwa (zm. 1488 – 1494) dobra grajewskie dziedziczył jego syn Jan Grajewski. W 1494 r. dodał on do uposażenia kościoła parafialnego w Grajwie 1 włókę ziemi w zamian za odprawianie Mszy św. w intencji jego rodziców, jako fundatorów kościoła. Pozostawił trzech synów:

Stanisława, Hieronima i Bartłomieja.

 

Stanisław, starosta kowieński został w późniejszym okresie marszałkiem Radziwiłłów.

Król Zygmunt Stary w dniu 12.07.1540 r. nadał wsi Grajwy prawa miejskie.  Grajewscy stali się właścicielami pierwszego prywatnego miasta w tej części Mazowsza i najzamożniejszą rodziną szlachecką. W 1604 r. posiadali w Grajewie murowaną rezydencję zw. kamienicą, która zapewne była dworem obronnym.

W drugiej połowie XVI w. dziedzicem Grajewa był Piotr Grajewski. Miał dwóch braci, Stanisława i Krzysztofa:

Stanisław - dworzanin króla Zygmunta Augusta 1565-1572, starosta wiski (1616 r.). W 1616 r. został komisarzem od rozstrzygania sporów granicznych z Prusami Książęcymi.

Krzysztof - handlował zbożem,

Piotr dziedzic Grajewa (wzm. 1577 r.), dworzanin królewski, starosta goniądzki (wzm. 1572), podkomorzy zakroczymski, od 1572 r. starosta wiski po zmarłym staroście wiskim Jakubie Drozdowskim, kasztelan zakroczymski (wzm. 1576). W 1582 r. został napadnięty i zamordowany w Wąsoszu przez Andrzeja Iłowskiego niepogodzonego z utratą wsi Żebry, którą król przekazał Piotrowi Grajewskiemu, juniorowi. W małżeństwie z pisarzówną ziemską krakowską Jadwigą Taszycką Piotr Grajewski pozostawił synów:

- Andrzeja - dziedzic na Grabowie, z żoną Heleną z Zbierzchowskich pozostawili syna Jana,

- Stanisława - starosta wizki 1616 r., pozostawił potomstwo (wzm. 1635):

Jana, Aleksandra, Stanisława, Izabellę,

- Mikołaja - pułkownik wojsk koronnych,

- Piotra - dworzanin królewski, dowódca piechoty królewskiej, rotmistrz królewski, podsędek bielski 1612 r. W 1570 r. otrzymał od króla wieś Żebry, odebraną Andrzejowi Iłowskiemu. Zmarł w 1619 r. Z żony Katarzyny z Górnickich, córki pisarza kancelarii koronnej, sekretarza królewskiego, starosty tykocińskiego Łukasza Górnickiego i Barbary z Broniewskich, prawdopodobnie pozostawił potomstwo.

 

W rodzie Grajewskich z Grajewa był też poeta łaciński Hieronim zmarły w 1618 r. Inny z Grajewskich, Jan w 1579 r. był chorążym wiskim. Z kolei Aleksander Grajewski ofiarował obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem dla budowanego w początkach XVII w. kościoła karmelitów trzewiczkowych w Wąsoszu. Obraz zasłynął licznymi cudami i uzdrowieniami.

Liczne działy majątku na wielu spadkobierców nie sprzyjały rozwojowi miasta, pomimo korzystnego położenia przy szlaku handlowym lądowym i wodnym (rzeka Ełk). Grajewo jako wieś występuje jeszcze w 1573 r. W XVII w. podkomorzy wiski (1650) Jakub Grajewski, syn podkomorzego wiskiego (1632) Jakuba i Aleksandry z Kurzenieckich, wnuk Stanisława, podkomorzy wiski (wzm. 1678), ożeniony z Justyną z Opackich córką Zygmunta Opackiego i Barbary z Pieczewskich, podkomorzego warszawskiego, starosty latowickiego, ryczywolskiego, mławskiego, wielkorządcy krakowskiego i wreszcie wojewody derpskiego, poprzez wykup gruntów, dokonuje scalenia majątku Grajewa. Przed 1663 r. nabył Wierzbowo, które związane zostanie z Grajewem do początków XIX w., kiedy to przeszło do Łempickich. W 1676 r. nabył jeszcze majątek Bęćkowo, który pozostał w posiadaniu rodziny do 1736 r. Był posłem na sejm w 1678 r. i 1685 r., sędzią w Trybunale Koronnym. Jego syn, również Jakub był 7 razy posłem na sejm.

Miasto Grajewo w czasie wojen szwedzkich zostaje zupełnie zniszczone i nawet nadanie prawa odbywania dodatkowego targu w 1695 r. przez król Jana III Sobieskiego nie spowoduje jego większego rozwoju. Pozostanie wsią targową liczącą na przeł. XVIII/XIX w. 218 mieszkańców.

 W 1692 r. Grajewo przeszło w posiadanie Wilczewskich h. Trzy Radła. Wilczewscy na Grajewie byli potomkami Jana Ludka (przezwisko) Wilczewskiego z Wilczewa k/Sztumu na Pomorzu Gdańskim, którego sześciu synów rozeszło się po Prusach, Litwie, Podlasiu i Mazowszu. Prawnuk Jana, Stanisław Wilczewski, podstarości bielski, jako poseł z sejmu 1690 r. został powołany komisarzem d/s rozstrzygnięcia skarg elektora brandenburskiego. Syn tegoż Stanisława, Stanisław Kazimierz, chorąży wiski, poseł na sejm w 1724 r. związał się po 1692 r. z Grajewem poprzez małżeństwo ze spadkobierczynią Grajewa, Anną Grajewską, córką podkomorzego wiskiego Jakuba Grajewskiego i Justyny z Opackich. Ich syn Antoni, ożeniony również z Grajewską został podstolim bielskim. Stanisław Kazimierz Wilczewski po owdowieniu ożenił się po raz drugi z Zofią Anną Jaruzelską (+1771) córką Władysława Jaruzelskiego z Jaruzel w ziemi Drohickiej, chorążego ziemi bielskiej.

 

1 Jan "Ludek" Wilczewski & Justyna

1.1 Jan Wilczewski & Dorota Stoll

1.1.1 Stanisław Wilczewski & Szumowska                        1.1.2 Adam Wilczewski & Anna Rywocka

1.1.1.1 Zygmunt Wilczewski & Ołtarzewska                     1.1.2.1 Stanisław Wilczewski & Marianna Hozjusz

1.1.1.1.1 Józef Wilczewski & Jawosz                                 1.1.2.1.1 Stanisław Wilczewski & Anna Grajewska

1.1.1.1.1.1 Antoni Rostkowski & Wiktoria Wilczewska                                                        & Zofia Jaruzelska

Stanisław Kazimierz Wilczewski i Zofia Anna z Jaruzelskich pozostawili potomstwo:

Franciszek Ksawery - mąż Gertrudy Willert, podkomorzy wiski,

Teresa Wiktoria - żona Stanisława Kruzera, łowczego inflandzkiego,

Elżbieta Marianna - ?

Wacław Andrzej - mąż Franciszki z Kaplińskich i powtórnie Antoniny z Garczyńskich, stolnik wiski.

Józef Ludwik - mąż Marianny z Niwińskich, chorąży wiski, pułkownik,

w 1778 r. kasztelan podlaski,

Jan Józef - mąż Anny Narzymskiej, generał adiutant królewski,

Katarzyna - żona Bąkowskiego, chorążego malborskiego,

Anna Barbara - żona starosty rajgrodzkiego Franciszka Piotrowicza i powtórnie podkomorzego kowieńskiego Dominika Medeksza,

 

 Franciszek Ksawery Wilczewski (1718-1794) podkomorzy Wiski, był ostatnim starostą wiskim. Córka Franciszka, Ludwika (1765-1825) w 1790 r. poślubiła w Szczuczynie Ignacego Kisielnickiego syna łowczego wiskiego Józefa Kisielnickiego. Franciszek Wilczewski i jego żona Gertruda z Willertów zmarli w Szczuczynie. 

 

Teresa Wiktoria Wilczewska (1719-1770) w 1744 r. poślubiła w Białej Podlaskiej łowczego inflandzkiego Stanisława Kruzera, ur. z ojca Ludwika i matki z Suchodolskich. Ludwik był synem Eneasza Kruzera ur. w Niderlandach, żołnierza generała-adiutanta walczącego przeciwko Turkom i Kozakom. Joachym Kruzer s. Stanisława i Teresy z Wilczewskich, generał adiutant króla Stanisława Augusta i deputat na Trybunał Koronny 1790 r., po wygaśnięciu starszej linii rodu Croiser, hrabiów belgijskich, otrzymał majorat (dawna zasada dziedziczenia) i ten zamienił z księciem Adamem Ponińskim (1732-1798) h. Łodzia, podskarbim wielkim koronnym, na dobra Karpowce w pow. płoskirowskim na Podolu. Wnuk jego hrabia Karol Adam Jan (1814-1889) Kruzer, s. Prymusa i Zofii z Raciborskich, bezżenny, przekazał około 100 tys. złotych na budowę teatru krakowskiego, co stanowiło prawie siódmą część funduszu zużytego na budowę teatru. Ofiarodawcę uczczono umieszczeniem w teatrze jego popiersia i tablicy pamiątkowej. Karol Kruzer pisał również wiersze i przekładał dzieła m.in. George Byrona i Waltera Scotta.

 

Wacław Wilczewski (1723-1799) w pierwszym związku z Franciszką z Kaplińskich pozostawił co najmniej 4-ro dzieci, natomiast w 2-gim związku z Antoniną z Garczyńskich co najmniej 10-ro dzieci, z których, Jerzy Wilczewski (1757-1819) był szambelanem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, a prywatnie zięciem Marcello Bacciarellego nadwornego malarza króla Stanisława. Brat Jerzego, Kajetan Wilczewski (1767 – 1847) był marszałkiem powiatu biebrzańskiego i wieloletnim sędzią Pokoju. Jerzy i Kajetan byli masonami. Jerzy należał do założycieli Zakonu Wolnomularskiego „Wielkiego Wschodu Narodowego Polskiego” pozostając od 1810 r. prezesem Najwyższej Kapituły, której zadaniem było strzeżenie czystości masońskiej dogmatyki. W 1818 r. był członkiem honorowym z 7 stopniem wtajemniczenia (skala 1-7), posiadając w łoży urząd członka Najwyższej Kapituły, Mistrza Katedry w Loży Warszawskiej, reprezentanta tej loży do Wielkiego Wschodu Narodowego Polskiego, członka czynnego Loży „Świątyni Izys”, członka honorowego wielu lóż prowincjonalnych. Brat Jerzego, Kajetan Wilczewski radca b. departamentu łomżyńskiego w 1818 r. był członkiem czynnym z 3 stopniem wtajemniczenia (skala 1-7) powstałej w Łomży w 1811 r. Łomżyńskiej Loży Masońskiej „Wschodzące Słońce” wchodzącej od 1815 r. w skład Wielkiego Wschodu Narodowego Polskiego z siedzibą w Warszawie.

 

Wiktoria Wilczewska c. Józefa (druga linia Wilczewskich), poślubiła w 1723 r. w Grajewie podczaszego łomżyńskiego Antoniego Jana Rostkowskiego h. Dąbrowa (? -1802). W 1730 r. w Grajewie urodził się Szymon Juda Łukasz Rostkowski s. Antoniego (podczaszy wiski) i Wiktorii. Antoni i Jakub Rostkowscy h. Dąbrowa w latach 1736-1775 byli właścicielami majątku Jedwabne. W XVIII w. Stanisław i Antoni Rostkowski starosta wiski, późniejszy generał posiadali dobra Wilamowo, oraz dobra wokół Rajgrodu. Po owdowieniu gen. wojsk koronnych Antoni Rostkowski zawarł w 1758 r. w Bargłowie związek małżeński z Anną Karwowską (1710-1811) c. Felicjana Świderskiego i Ewy ze Staniszewskich, wdową po stolniku wiskim, podczaszym wiskim, wojskim bielskim Andrzeju Karwowskim (1710-1757), dziedzicu dóbr Tajenko, s. Kazimierza i Reginy z Sopoćków. Anny Rostkowska ze Świderskich pod koniec XVIII w. miała ogromne wpływy na życie ziemi rajgrodzkiej.

Aż pięciu Wilczewskich związanych z Grajewem było 9 razy posłami na sejm.


Na cmentarzu parafialnym w Grajewie znajduje się klasycystyczna kaplica grobowa rodziny Wilczewskich zbudowana w 1839 r. przez Kajetana Wilczewskiego (1767-1847) dla zmarłej żony Anny (? -1838), c. Franciszka Wilczewskiego i Gertrudy z Willertów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kajetan i Anna Wilczewscy zmarli bezpotomnie przekazując swój majątek dzieciom brata Ksawerego Wilczewskiego. Wewnątrz kaplicy znajdują się dwa epitafia poświęcone Aleksandrowi Wilczewskiemu (1810-1853) i jego żonie  Rozalii z Bońkowskich (1817-1843).

 

Aleksander Nikodem Antoni Wilczewski, sędzia pokoju okręgu biebrzańskiego, syn Ksawerego i Marianny z Gołembiewskich, dziedzic dóbr i m. Grajewa, zmarł 24.02.1853 r. w wieku 43 lat.

Aleksander Wilczewski był trzy razy żonaty:

 

1839 Rajgród  - Rozalia Bońkowska c. Feliks i Teofily z Cybulskich,

1847 Rajgród  - Marianna Wanda Bońkowska c. Feliks i Teofily z Cybulskich,

1850 Przytuły - Henryka Łaska c. Maksymiliana i Amelii z Rakowskich,

 

 Aleksander Wilczewski pozostawił dwie nieletnie córki z pierwszego małżeństwa, z których Anna Florentyna Marianna (1842-1896) wniosła Grajewo w posagu w 1864 r. (ślub w Dreżnie) Janowi Stanisławowi Woyczyńskiemu (1831-1905) s. Jana i Józefy z Kisielnickich, właścicieli majątku w Ławsku. Jan był organizatorem Powstania Styczniowego (1863 r.) w guberni łomżyńskiej. Za udział w powstaniu stracił majątek w Ławsku. Spoczywa z żoną Anną w kaplicy grobowej rodu Wilczewskich na cmentarzu parafialnym w Grajewie. W ich małżeństwie urodziło się co najmniej dwoje dzieci: Rozalia (1868- ?) i Kazimierz (1870-1949), z których Kazimierz w 1903 r. poślubił Julię z Jakowiczów (1886-1970).

Po wybudowaniu w latach 1828-1829 przebiegającego przez Grajewo traktu petersburskiego nastąpiło ożywienie gospodarcze miasta. Po upadku Powstania Styczniowego Grajewo utraciło w 1870 r. prawa miejskie. Z oddaniem do użytku kolei żelaznej (odcinek Ełk-Grajewo w 1871 r., odcinek Grajewo-Białystok w 1873 r.) łączącej najkrótszą trasą pruski port nad Morzem Bałtyckim – Królewiec z rosyjskim portem nad Morzem Czarnym Odessą, w Grajewie powstanie duża stacja przeładunkowa, co miało korzystny wpływ na rozwój Grajewa. Powstało kilka większych zakładów przemysłowych. Z dniem 1.03.1918 r. administrację powiatową przeniesiono ze Szczuczyna do Grajewa, zachowując tradycyjną nazwę powiatu szczuczyński. Grajewo powtórnie otrzymało prawa miejskie w dniu 4.02.1919 r.

 

Białaszewo

 

Początek wsi Białaszewo dał Jan Godaczewski zw. Białas h. Gozdawa, syn Piotra z Godaczy z ziemi zakroczymskiej, podpisek i wójt łomżyński, nabywając od księcia Janusza III w dniu 6.10.1524 r. za 147 kop gr. 21 włók lasu w okolicy rzeki Bielicy. Nazwa wsi przyjęła się od przydomka jej właściciela - Białas. Nabył też prawo wolnego połowu ryb w rzekach Łęk i Biebrza, oraz w pobliskich jeziorach. W 1532 r. fundował on w Białaszewie kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, nadając mu 2 włóki ziemi, 2 morgi łąk i wolny połów ryb. W 1533 r. biskup Andrzej Krzywicki utworzył parafię Białaszewo. W skład nowo utworzonej parafii weszło 17 wsi wydzielonych z parafii Wąsosz:

 

Białaszewo, Budne Żarnowo, Gackie, Jabłonowo, Klimaszewnica, Lipińskie, Lipniki Domastochy, Łojki, Łosiewo Supinystany, Modzele Wadołowo, Mścichy Brzozowo, Okół, Pieniążki Mścichy, Sienickie, Smolnikowo, Sulewo Zabiele, Zajki.

 

Król Zygmunt August zatwierdził fundację w 1534 r. Była to ostatnia parafia w tej części ziemi wiskiej powstała do połowy XVI w.

W pocz. XVIII w. Białaszewo posiadali Szczukowie. Biskup Seweryn Szczuka (1650-1772), sufragan chełmiński w 1709 r. fundował w Białaszewie drewniany kościół, zniszczony w czasie ostatniej wojny w 1944 r. Właścicielem Białaszewa około 1724 r. był skarbnik łomżyński Łukasz Szczuka, następnie Białaszewo do około 1767 r. należało do płk. Jerzego Zagrzejewskiego (+ 1767r.), pułkownika, podstolego bracławskiego, następnie generała adiutanta wojsk litewskich, pokojowego królewskiego Władysława Wołka – Łaniewskiego h. Wieże dwie, który miał za sobą Annę Ożarowską, jedną z 5 córek wojskiego sandomierskiego Samuela Maksymiliana Ożarowskiego h. Rawicz i Teodory Góreckiej. Urodziło im się dwóch synów Piotr i Bogusław. Drugą żoną Władysława Wołka – Łaniewskiego była Teofila Wielowiejska. Po Łaniewskich majątek w Białaszewie był kolejno w posiadaniu:

- Ignacego Klimaszewskiego i Antoniny z Chojnowskich,

- Jana Grądzkiego i Marianny z Wojsławów,

- Konstantego Grądzkiego (syn Jana) i Anny z Kownackich,

- Konstantego Starzeńskiego i Marianny z d. Kilnarowskich,

- Kaliksta Świderskiego i Wiktorii z Wnorowskich,

- Władysława Świderskiego (syn Kaliksta) i Marii z Jagielskich,

- Przemysława Świderskiego (syn Władysława) i Wiktorii z Reutterów,

 

 Kalikst Świderski (1804-1872) urodził się w Niećkowie jako syn Kajetana i Justyny z Bouffałłów. Z żoną Wiktorią c. Ignacego Wnorowskiego i Anny ze Święczkowskich początkowo dzierżawili majątek w Żebrach, a przed 1847 r. osiedli w Białaszewie. W czasie Powstania Styczniowego w dniu 31.03.1863 r. oddział powstańczy ochotników ziemi łomżyńskiej w sile 200 ludzi, dowodzony przez pułk. Konstantego Ramotowskiego ps. Wawer stoczył w Białaszewie walkę z tropiącym go, większym liczebnie rosyjskim oddziałem pod dowództwem Matwiejewa, po czym wycofał się na drugi brzeg Biebrzy. W odwecie za udane wyjście oddziału Wawra z Białaszewa, Rosjanie spalili dwór, pobili dziedzica Kaliksta Świderskiego i postrzelili śmiertelnie jego córkę Aspazję Justynę (1847-1863). Po Kalikście Swiderskim majątek w Białaszewie pozostawał w posiadaniu jego syna Władysława, a następnie wnuka Przemysława.

W małżeństwie Przemysława i Wiktorii Świderskich (ślub 15.10.1918 w Rogaczewie w Rosji) urodziła się córka Rolisława, która w 1936 r. poślubiła w Białaszewie Stefana Borawskiego s. Piotra z Zofii z Brynów.

 

Szczuki, Szczuczyn

 

Początek wsiom Szczuki nad Wissą dali bracia Marcin i Falisław z Grabii koło Nowego Miasta z ziemi zakroczymskiej, osiadając w 1426 r. po obu stronach Wissy z brzegiem Lodwigowki do jej ujścia.  Książę Władysław I potwierdził nadania z 1426 r., wystawiając w dniu 16.10.1436 r. nowy przywilej. Do tego doszły jeszcze inne nadania na bazie których S. A. Szczuka założył miasto Szczuczyn:

 

- 30 włók otrzymał  Falisław Szczuka (Szczuki Falisławy dziś Barany, dzielnica Szczuczyna)

 

- 25 włók otrzymał Marcin Szczuka (Szczuki Marciny dziś Skaje k. Szczuczyna).

Syn Marcina Andrzej Bączek był założycielem Bęćkowa i przez 40 lat starostą bartników wiskich. Z jego linii wyodrębnili się Bączkowice (lub Bęćkowie).

Drugi syn Marcina ze Skajów przejął po żonie Świętce córce założyciela Niećkowa Stanisławie Niecikowskim wsie Niećkowo i Zalesie, dając początek rodowi Niecikowskich h. Grabie. Z linii Marcina pochodził ks. Adam Szczuka wikary w Wąsoszu (wzm. 1483 r.). Dorobił się znacznych sum pieniężnych, które pożyczał książętom wiskim biorąc w zastaw wsie i barcie książęce. Będąc proboszczem w Kobylinie przeznaczył w 1534 r. znaczne fundusze na ufundowanie altarii św. Trójcy przy kościele wąsoskim.

 

10 włók położonych nad Bagnem Lgnąca Biel przed 1425 r. osiadł Grzegorza z Gumowa. W 1437 r. sprzedał te włóki za 9 kop gr. Marcinowi i Falisławowi Szczukom. W 1466 r. książę sprowadził tu kmieci z Litwy i tak powstała wieś Szczuki Litwa (dziś centrum Szczuczyna). W 1572 r. połowa z 10 włók w Szczukach Litwa leżała odłogiem. Były one źródłem konfliktów szlachty ze Szczuk Skaje i Szczuk Barany. Czynsz i dań za włóki osiadłe w Szczukach Litwa kmiecie odrabiali w folwarku w Kędziorowie. Dziesięcinę snopową oddawali do Wąsosza na wikariat.

 

40 włók po obu brzegach Wissy przy granicy Szczuków zw. Dąbsk w dniu 4 II 1426 r. książę nadał Niemierzy z Czarnowa i Broniszowi z Boguszyc. Włóki te później przeszły w posiadanie Szczuków (Szczuki Piotrowe później Pawełki).

 

- 30 włók przy ujściu Łodwigówki do Wissy koło Szczuków w czerwcu 1426 r. osiadł Jan z Kownat z żoną Piechną. Powstała wieś Kownata Szczuka.

 

W XV – XVII wsie Szczuki zamieszkiwała drobna szlachta. Ułatwiło to wykupienie tych ziem i wielu okolicznych wsi przez potomka Szczuków urodzonego na Litwie Stanisława Antoniego Szczukę (1654 – 1710).

 

Stanisław Antoni Szczuka

 

Stanisław Antoni Szczuka h. Grabie niewątpliwie najwybitniejsza postać historyczna związana z ziemią szczuczyńską urodził się w 1652 r. w Luboniczach w powiecie rzeczyckim woj. mińskim, w zamożnej rodzinie szlacheckiej. Ojciec jego Stanisław Szczuka podczas walk z kozakami dostał się do niewoli i w 1666 r. zmarł w więzieniu moskiewskim. Matką przyszłego podkanclerzego była Zofia Szpilewska Neronowiczówna, córka Stefana podczaszego rzeczyckiego, wnuczka Jana wojskiego rzeczyckiego. Przodkiem S. A. Szczuki był zapewne Marcin Szczuka h. Grabie, który założył wymienioną wyżej wieś Szczuki Marciny. Jego potomek Jan Szczuka, w latach 1507 – 1542 pisarz ziemski wiski z żoną Łucją, córką Stanisława Kościeleckiego, kasztelana dobrzyńskiego miał syna Stanisława, który wyemigrował na Litwę osiedlając się w województwie trockim. Jego syn Wojciech ożenił się z Barbarą Melder, a ich syn Stanisław Szczuka, z Zofią Szpilewską Nerowiczówną:

 

Jan Wojciech Szczuka ∞ Łucja Kościelecka

Stanisław Szczuka ∞ Agnieszka Wizgierd

Wojciech Szczuka  ∞ Barbara Melder

Stanisław Szczuka ∞ Zofia Szpilewska Neronowicz

Stanisław Antoni Szczuka ∞ Konstancja Maria Anna Potocka

       

Stanisław Antoni Szczuka ukończył studia prawnicze. Funkcjonowanie prawa ugruntował przy Trybunale Lubelskim. Początkowo był prawnikiem przy Trybunale Litewskim. W 1675 r. w wieku 23 lat został sekretarzem nowo wybranego króla Jana Sobieskiego III (panował 1674 – 1696). Około 1682 r. otrzymał tytuł podczaszego wiskiego. W 1685 r. został regentem kancelarii większej koronnej, a w latach 1688 – 1699 pozostawał referendarzem koronnym. Początkowo jego głównym źródłem dochodów były starostwami którymi król go chojnie obdarzał. Od listopada 1688 r. do kwietnia 1689 r. był posłem ziemi wiskiej i marszałkiem sejmu. Niezadowolona szlachta rozrostem dóbr magnackich Szczuki kosztem ich gospodarstw nie wybierała go przez kilka lat na posła ziemi wiskiej. W maju 1697 r. już jako poseł ziemi wiskiej na czele szlachty ziemi wiskiej uczestniczył w elekcji króla Augusta II, a w czerwcu 1699 r. jako poseł ziemi wiskiej został wybrany na sejmie marszałkiem sejmu. Dzięki swej zręczności doprowadził do uspokojenia sytuacji politycznej w kraju. Wdzięczny król jeszcze w trakcie obrad Sejmu wyniósł go 1.07.1699 r. do ministerialnej godności podkanclerzego Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Mieszkał i przebywał na dworze króla jako jego zaufany doradca, szczególnie w sprawach politycznych i dyplomatycznych. Pod koniec życia króla, praktycznie o wszystkim decydował.

W 1683 r. rozpoczął wykup wsi i pól pod przyszłe latyfundium szczuczyńskie:

Okres wykupu         Wykup

1683 - 1689             Szczuki Falisławy (w 15 transakcjach),

1689 - 1704             Szczuki Marciny (w 12 transakcjach),

1693 - 1695             Glinki, Ławsk, Żebry, Ciemiankę, Grabowo,

    1706                    części wsi Świdry Awissa, Chrzanowa, Borowa i Miętusewa,

    1709                    części wsi Świdry Awissa, część gruntów Łazy k. Wąsosza,

                                siedliska w Wąsoszui części wsi Mścichy

 

Do chwili śmierci w 1710 r. podkanclerzy S. A. Szczuka wykupił od kilkudziesięciu rodzin szlacheckich 14 wsi, pola po 6 wsiach i części pól w 9 wsiach.

Do budowy miasta i rezydencji (zamku obronnego) w dolinie Wissy na wykupionych polach i łąkach wsi Szczuki Litwa, S.A. Szczuka przystąpił w 1689 r., mając trzydziestoletnią wolniznę. Dnia 9.11.1692 r. uzyskał od króla Jana III Sobieskiego przywilej na prawo miejskie magdeburskie. Nowoutworzonemu miastu nadano herb - gwiazdę, zaczerpniętą z herbu rodziny matki Szczuki - Szpilowskich. Do 1701 r. wzniósł w Szczuczynie klasztor dla Zakonu Pijarów, do 1706 r. kolegium pijarskie, do końca życia wznosił kościół pod wezwaniem NMP, którego budowę ukończyła żona w 1711 r. Wdzięczni pijarzy powołali Szczukę na ogólnopolskiego protektora ich zakonu. Byt szczuczyńskiego klasztoru i kolegium opierał się na dotacjach w naturze z części dóbr szczuczyńskich: Grabowa, Ławska i Glinek, a także w regularnych przekazach pieniężnych podkanclerzego. Jednocześnie z budową tych obiektów powstaje w północno-wschodniej części miasta pałac Szczuków w/g projektu włoskich architektów Józefa Fontany II i Józefa Pioli sprowadzonych z Warszawy do prowadzenia prac urbanistyczno architektonicznych.

Na komisarza (administratora) dóbr szczuczyńskich od 1705 r. wyznaczył kuzyna matki Samuela Szpilewskiego Nerowicza, który zmarł na zarazę w dniu 20.051710 r. Jego pomnik w kształcie graniastego słupa stał do ostatniej wojny w pobliżu poczty w Szczuczynie.

S. A. Szczuka jako polityk reformator przedstawił w 1709 r. swój program reform wewnętrznych w traktacie:

 

„Eclipsis Poloniae orbi publice demonstrata”.

 

Domagał się w nim reformy władz, skarbu, wojska i szkolnictwa.

Uchodził za propagatora oświaty wśród najszerszych warstw społecznych. Dzięki jego hojności Szczuczyn stał się centrum oświatowym ziemi wiskiej, gdzie pobierali bezpłatnie naukę uczniowie z Podlasia i Mazowsza. Interesował się architekturą, malarstwem oraz muzyką (posiadał własna kapelę).

S. A. Szczuka często korzystał z rad swoich kuzynów, biskupów, Kazimierza Jana Szczuki i Seweryna Szczuki wysokich dygnitarzy kościelnych przebywających często na dworze królewskim.

 

- Bp Kazimierz Jan Szczuka (1622-1694)

 s. Jana i Katarzyny z Popowskich, potomek Szczuki Falisława, zasłużony kombatant wojen szwedzkich po stronie króla Jana Kazimierza. Szczególnie dał się poznać jako dobry negocjator z rebeliantami i ze Szwedami.  Po wstąpieniu w stan duchowny proboszcz warmiński, łomżyński, warszawski, kustosz poznański, kanonik krakowski opat paradyski i wreszcie biskup chełmiński. Związany był z dworami królów: Jana Kazimierza II, Michała Korybuta Wiśniowieckiego i Jana III Sobieskiego. Dzięki staraniom i opiece biskupa chełmińskiego Kazimierza Szczuki przebudowano kościół w Wąsoszu.

- Bp Seweryn Kazimierz Szczuka (1651 – 1727)

 s. Stanisława i Anny z Mścichowskich, rówieśnik podkanclerzego, wcześniej wojskowy, później kanonik płocki, gnieźnieński i chełmiński, a od 1703 r. biskup sufragan chełmiński. W 1710 r. założył i był głównym fundatorem seminarium duchownego przy katedrze płockiej. To za jego namową, S. A. Szczuka kupił (10.03.1683 r.) część wsi Szczuki Barany, rozpoczynając tą transakcją budowę latyfundium szczuczyńskiego. Sufragan chełmiński Seweryn Szczuka fundował w swej rodzinnej parafii w Białaszewie w 1709 r. drewniany kościół, a w 1722 r. przystosował i przekazał swój dworek w Szczuczynie (wzniesiony w 1705 r.) siostrom Miłosierdzia na szkołę dla panien.

 

S. A. Szczuka zmarł w dniu 10.05.1710 r. w wieku 58 lat z dala od Szczuczyna w swojej drugiej posiadłości (od 1680 r.) w Radzynie Podlaskim. Za Jana III Sobieskiego mieszkał stale na dworze królewskim, a następnie w swym pałacu w Warszawie przy ulicy Miodowej w dawnym pałacu Kotowskich. Największy sentyment miał jednak do ziemi swoich praojców, gdzie pragnął spocząć w podziemiach kościoła szczuczyńskiego.

Po śmierci S. A. Szczuki w 1710 r. dobrami szczuczyńskimi zarządzała jego żona (od 1695 r.) Konstancja Maria Anna z Potockich (1676-1733) córką starosty jabłonowskiego Bogusława i Heleny z Męcińskich, synowica prymasa Teodora, dama dworu królowej Marysieńki. Jeszcze w 1710 r. dokupiła część pola Łazy pod Wąsoszem, w 1711 r. zakończyła prace w pałacu. Pozostali małoletni synowie podkanclerzego zmarli: Jan w 1724 r., Marcin w 1728 r. Po ich śmierci dobra odziedziczyła córka podkanclerzego Wiktoria (1701-1735), od 1719 r. żona Jana Stanisława Kąckiego (1696-1727) s. Marcina i Urszuli z Donhoffów.  Spadkobierczynią po Wiktorii została jej córka (wnuczka podkanclerzego) Marianna Kącka (1722-1768) która w dniu 26.12.1741r. w Lublinie poślubiła Eustachego Potockiego (1720-1768) h. Pilawa s. Jerzego  Konstancji z Druckich-Podbereskich. Oboje zmarli w 1768 r. Dobra szczuczyńskie odziedziczył około 1770 r. i wkrótce rozprzedał młodszy z synów, Jan Potocki (prawnuk podkanclerzego), brygadier wojsk koronnych, znany z patriotyzmu i ofiarności, wystawiając w czasie P. Kościuszkowskiego własnym kosztem brygadę wojska. Po Szczukach, Potockich, Szczuczyn nabył w 1789 r. Józef hr. Łączyński h. Nałęcz (1750-1800) generał adiutant, dworzanin królewski (1780), komisarz cywilno-wojskowy (Wizna 1791), s. Antoniego i Rozali z d. Baybuza. Był trzecim z kolei mężem Róży z Kobylnickich c. Antoniego i Konstancji z Komorowskich. Od 1800 r. Szczuczyn był w posiadaniu ich syna Augustyna (*1776 Kutkorz +1822 Drezno) ożenionego z Henrietto z Zabielskich. Następnie Szczuczyn należał do sędziego ziemskiego wiskiego, marszałka powiatu biebrzańskiego Ignacego Kisielnickiego (1770-1825) h. Topór, s. Józefa i Róży z Karwowskich, dziedzica na Kisielnicy, Korzenistem, Porytem, Jedwabnem, Ławsku, od 1824 r. do jego syna Adama Kisielnickiego, sędziego Pokoju, w II – ej połowie XIX w. (od 1874 r.) do Teodora Rzętkowskiego. Kolejnym właścicielem majątku zw. „Szczuczyn Gubernia” został Gustaw Antoni Chojnowski (1848-1891) s. Leona dziedzica Dóbr Ciemianka, Modzele Bielino, Grądy Możdzenie i Słucz. Gustaw od 1878 r. pełnił urząd ławnika w nowopowstałym Sądzie Gminnym w Szczuczynie. W 1884 r. został delegatem taksowym przy Dyrekcji Szczegółowej Łomżyńskiej, a w 1886 r. został sędzią gminnym. Po jego śmierci majątkiem dysponowała żona Aniela ze Święckich Chojnowska (1854-1928), c. Antoniego i Joanny z Leszczyńskich, spokrewniona z Zofią Bzurową ze Święckich żoną Adama Bzury. Przed II –gą wojną światową część majątku należała do urodzonego w Korytkach w parafii Szczepankowo, Szymona Miłowskiego s. Józefa i Aleksandry z Korytkowskich i jego żony Wiktorii z Chojnowskich c. Wojciecha i Michaliny z Tyszków.

W czasach Księstwa Warszawskiego Szczuczyn został wyniesiony do rangi powiatu, otrzymując komorę celną, sąd pokoju i podprefekturę. Upadek miasta zapoczątkował wielki pożar w 1858 r., kiedy to spłonęło 186 domów mieszkalnych i 179 budynków gospodarczych. Do 1915 r. Szczuczyn pozostawał siedzibą powiatu, kiedy to Niemcy przenieśli siedzibę władz powiatowych do coraz szybciej rozwijającego się Grajewo, posiadającego stację kolejową.

 

Ławsk

 

Osadnictwo stałe w miejscu przyszłej osady Ławsk poprzedziło powstanie grodu „Ławsko” przypominającego nazwą grody mazowieckie np.: Płock. W lesie koło tzw. „ławskiego młyna” znajduje się jeszcze grodzisko nazywane okopem. Gród nad środkową Wissą był potrzebny księciu jako przedpole militarne Wizny w wojnach z Krzyżakami i Litwą o ziemie pojaćwieskie. W latach 1417-1420 książę Janusz I nadaje ziemię po obu brzegach rzeczek Ławy (dopływ Wissy) i Ciemianki (dopływ Ławy) osadnikom z ziemi różańskiej:

 

- 20 włók w dolnym biegu Ławy Mikołajowi z Miłun,

- 40 włók (20 włók w górnym biegu Ławy, oraz 20 włók nad Ławą i Ciemianką koło grodziska)

       Pawłowi, Gabrielowi, Borucie, Bartłomiejowi i Maciejowi,

 

Część wsi Ławsko (~ 40 włók) książę Siemowit IV oddał Stanisławowi ze Strzegocina (+1457) h. Dołęga z powiatu szreńskiego, sędziemu zawkrzeńskiemu i płockiemu co potwierdził w dn. 22.11.1421 r. brat księcia, Janusz I. Stanisław dzieląc dobra między synów, oddał Ławsk najstarszemu z nich Mikołajowi. W 1484 r. synowie nieżyjącego już Mikołaja z Ławska, Stanisław i Mikołaj sprzedali dom w Wiźnie pisarzowi ziemskiemu wiskiemu Mikołajowi z Lekowa.

Mikołaj Ławski (+1534) ur. z Rawiczówny, sędzia ziemski wiski (wzm. 1525 r.) ożeniony z Anną z Lachowskich h. Jastrzębiec pozostawili potomstwo:

Bartłomieja (wzm. 1529), Jakuba (wzm. 1529), Jana (wzm. 1542), Dorotę.

 

Jan syn sędziego Mikołaja Ławskiego został w 1556 r. scholastykiem katedralnym poznańskim, był kanonikiem przemyskim, sekretarzem królewskim (wzm. 1562).

Dorota córka sędziego Mikołaja Ławskiego, była żoną ziemianina Mikołaja Kamieńskiego właściciela majątku Rybaki (20 włók) pod Goniądzem (wzm. 1545). Po owdowieniu powtórnie wyszła za mąż w 1567 r. za Jana Dzierżanowskiego (z ziemi kaliskiej) nadzorcę lasów króla Zygmunta Augusta (wzm. 1567).

Bartłomiej był wojskim łomżyńskim (wzm. 1552), stolnikiem wiskim, w 1552 r. płacił pobór z Ławska. Wg „herbarza szlachty” S. Uruskiego, Bartłomiej pozostawił trzech synów:

- Mikołaja, sędziego ziemskiego wiskiego (wzm. 1565)

- Macieja,

- Wielisława (+1577) regenta (wzm. 1560), pisarza ziemskiego wiskiego (wzm. 1563), dworzanina królewskiego (wzm. 1564), posła z woj. mazowieckiego na sejm unijny lubelski w 1569 r., gdzie podpisał unię Litwy z Koroną. Wielisław w 1572 r. dzierżył wójtostwo wąsoskie. Był spadkobiercą Ławska.

Dziećmi Wielisława byli:

Augustyn, Hieronim, Anna, Zofia i Elżbieta (wzm. 1578).

Po Wielisławie Ławsk dziedziczył jego syn Augustyn, ksiądz, słynny swego czasu kaznodzieja. W 1614 r. napisał:

 

„Pociecha duchowna, t.j. Kazanie na pogrzebie Barbary z Radziwiłłów Kiszczyny”.

 

Ks. Augustyn był ostatnim Ławskim z linii Mikołaja.

Kolejnym właścicielem Ławska był Hieronim Ławski. Adam Boniecki w „Herbarzu Polskim” i Seweryn Uruski w „Herbarzu szlachty” widzą Hieronima Ławskiego jako syna Wielisława. Z kolei Kasper Niesiecki w „Herbarzu Polskim” tegoż Hieronima Ławskiego widzi jako syna wojewody mazowieckiego (1553, 1557) Stanisława ze Strzegocina. Stanisław ze Strzegocina Ławski (zm. 1574 r.), wcześniej chorąży warszawski (1529), kasztelan wiski (1546), deputowany do korekty statutu Mazowieckiego, podpisał protest katolików przeciwko szerzeniu w Polsce herezji Marcina Lutra. W/g Seweryna Uruskiego w „Herbarzu szlachty” Stanisław ze Strzegocina, wojewoda mazowiecki dziedzic dóbr Strzegocin i innych był

- synem Rafała, chorążego i starosty ciechanowskiego (wzm. 1499), podkomorzego łomżyńskiego i starosty ostrołęckiego (wzm. 1497),

- wnukiem Pawła, chorążego ciechanowskiego (1476-1482), kasztelana czerskiego (wzm. 1484),

  starosty wiskiego (1476).

Jako potomstwo po Stanisławie ze Strzegocina, Seweryn Uruski podaje:

- Hieronima dziedzica dóbr Ławsk i Ciemianka, męża Zuzanny Węgierskiej.

- Katarzynę za Janem Brochowskim, wojskim warszawskim,

- Augustyna słynnego swego czasu kaznodzieję (1590-1614)

   (w innym miejscu Augustyn jest synem Wielisława).

- Jana (+1666), posesora królewszczyzny Księża-wieś, ojca Sebastiana ożenionego z Anną Bałaban, osiadłych w Inflantach (inni heraldycy podają Jana jako s. Hieronima).

Hieronim, ożeniony z Zuzanną Węgierską h. Belina, wojewodzianką bełzką, mieli dwóch synów, Stanisława i Jana. Stanisław poszedł do zakonu, a Jan został podstolim wiskim. Obaj z ziemi wiskiej podpisali elekcję Władysława IV (1632 r.). Po Hieronimie Ławsk dziedziczył jego syn Jan (+1666). Z pierwszego małżeństwa Jana Ławskiego podstolego wiskiego z Iłowską h. Prawdzic urodziła się córka Teodora, wydana za mąż za kapitana królewskiego Wacława Rogalę Niwickiego. W drugim małżeństwie Jana Ławskiego z Zofią Kamińską h. Dołęga urodziła się Zofia i Sebastian. Zofia poślubiła Wojciecha Kurzenieckiego stolnika bielskiego (wzm. 1660) i powtórnie wojewodzica nowogródzkiego Jana Litawora Chreptowicza h. Odrowąż (wzm. 1661), starostę hoskiego i marszałka nowogródzkiego, posła do Moskwy, syna Jerzego Litawora Chreptowicz i wnuka Bohdana. Wojewodzic nowogródzki Jan Litawor Chreptowicz przebywał w niewoli tatarskiej po przegranej bitwie przez Polaków pod Żółtymi Wodami w maju 1648 r. z armią kozacko – tatarską (powstanie Chmielnickiego na Ukrainie). Zofia Chreptowicz z Ławskich w 1669 r.  ofiarowała Matce Bożej Wąsoskiej (kościół karmelitów) suknię haftowaną perłami w dowód wdzięczności za polepszenie wzroku męża Jana. W związku Zofii Ławskiej i Jana Litawora Chreptowicza, urodziło się dwóch synów, Franciszek i Ludwik. Swoją część Ławska Zofia Chreptowicz z Ławskich cedowała synowi Ludwikowi, który tą część sprzedał. Od 1506 r. w posiadaniu Chreptowiczów był Krasnybór (obecny powiat augustowski), gdzie w latach 1584 – 1594 zbudowali kościół z cudownym obrazem M. B. z Dzieciątkiem.

Sebastian Ławski, podstoli wiski, brat Zofii Chreptowicz Ławskiej pojął za żonę Annę Bałabanównę i wyprowadzili się do Inflant, gdzie doczekali się trzech córek i trzech synów. Bałabanowie wywodzili się z Albanii skąd uszli przed jarzmem tureckim na Ruś, a następnie do Księstwa Litewskiego.

Przed 1676 r. część Ławska i Żeber przeszła w posiadanie Władysława Franciszka Berga h. Góry, kasztelana inflandzkiego i jego żony Konstancji z Wolffów. Pisali się Berg de Carmel. Ojciec kasztelana, kapitan Jan Berg za udział w 1633 r. w wyprawie na Moskwę z królem Władysławem IV otrzymał starostwo rajgrodzkie. Bergowie do Inflant przybyli ze Śląska, a Władysław Franciszek był tu ostatnim Bergiem h. Góra (zm. 1695 r.).

W 1695 r. wszystkie części Ławska wraz z Żebrami weszły w posiadanie Stanisława Antoniego Szczuki właściciela Szczuczyna. Od Szczuków Ławsk odkupił Ignacy Kisielnicki, marszałek powiatu biebrzańskiego (zm.1827 r.), przekazując Ławsk w posagu córce Józefie (1807-1862), żonie pułk. Jana Woyczyńskiego (1796-1867) s. Ignacego i Niepomuceny z Trzcińskich, oficera wojsk polskich z czasów Powstania Listopadowego (1831 r.). Następnie dobrami rodziców (od 1860 r.) i żony (córka Stanisława Downarowicza właściciela Glinek po rozpadzie latyfundium Szczuków), zarządzał syn Jan Stanisław Woyczyński (1832-1905), od 1864 r. zięć Aleksandra i Rozalia Wilczewskich, właścicieli Grajewa. Za jego czynny udział w Powstaniu Styczniowym w 1863 r. (organizator powstania w guberni łomżyńskiej), rząd carski skonfiskował mu dobra. Woyczyńscy h. Rawicz wywodzili się z Wodziczny w woj. rawskim.

Po Woyczyńskich Ławsk przeszedł w posiadanie Mościckich h. Ślepowron:

 

- inż. arch. Apolinary Mościcki (1825 – 1894) s. Stefana i Marianny z Jaczyńskich, wójt gminy, Sędzia Pokoju i     

   radca Towarzystwa Kredytowego.

- inż. Kajetan Kazimierz Mościcki (1855-1933) s. Apolinarego i Elżbiety z Dąbrowskich. Naczelny Inżynier miasta Warszawy.

- Bohdan Kajetan Mościcki (1898-1966) s. Kajetana i Janiny z Rychterów.

 

Majątek obejmował 2386 morgów (1432 ha), , browar, 2 młyny i gorzelnię. We wsi było 80 gospodarstw chłopskich. Majątek Ławsk pozostawał w posiadaniu rodu Mościckich do II-ej wojny światowej.

bud.png
bottom of page