HISTORIA
RODU ŁUNIEWSKICH
Łuniewscy h. Łukocz przyjęli nazwisko od wsi Łuniewo, w ziemi nurskiej, skąd niektórzy przenieśli się na Podlasie i do ziemi drohickiej, gdzie założyli kilka osad z nazwą Łuniewo.
Herbarz Uruskiego:
„Łukasz z Zalesia, syn Jakuba, wnuk Walentego, który w 1728 roku jako syn Jakuba nabył części Wiśniówka, legitymował się w Galicji Zachodniej 1803 roku, a Kazimierz-Józef z Zalesia, syn Piotra, wnuk Jakuba wylegitymowany w Galicji 1804 r.”
„Pochodzący po Walentym, dziedzicu wsi Wiśniówek, na Podlasiu 1728 r.: Stanisław, syn Kazimierza, z synem Julianem, Łukasz, dziedzic wsi Niećkowo, w pow. augustowskim i Benedykt, dziedzic Wiśniówka, synowie Jakuba, legitymowali się w Królestwie 1842 r.”
Urodzony w Wiśniówku par. Dąbrowa Łukasz Łuniewski (*1762) herbu Łukocz, jako s. Jakuba i Agaty z Sutkowskich, a wnuk Walentego i Zuzanny z Sutkowskich w ok. 1791 r. poślubił Dorotę z Grzymałów (*1765). W małżeństwie Łukasza i Doroty Łuniewskich ur. się co najmniej 4 ro dzieci:
- Konstancja ok. 1817 r. pośl. Ignacego Eysmonta, s. Macieja i Wiktorii z Wołkowyskich.
- Franciszka (* - ?)
- Franciszek (1794-1858) ur. Strumiany pow. Kalwaria,
- Elżbieta (1805-1885) ur. par. Jabłonka, w 1835 r. poślubiła w Wąsoszu Andrzeja Łempickiego (1802-1871) ur. w Grozimach, s. Tadeusza i Franciszki z Grzybowskich, a wnuka Leona i Eleonory z Pomianów. Początkowo Andrzej był dzierżawcą folwarku Żrobki w par. Rajgród, z następnie folwarku rządowego w Kędziorowie.
Łukasz Łuniewski był dzierżawcą majątku Niećkowo, a po śmierci właściciela majątku Kajetana Świderskiego (+1836 r.) odkupił majątek od spadkobierców. Po Łukaszu majątek Niećkowo odziedziczył syn Franciszek, senator, który zmarł w Niećkowie w 1858 r. jako bezżenny. Majątek Niećkowo wszedł w posiadanie rodziny Bzurów.
Na cmentarzu parafialnym w Wąsoszu znajduje się wspólny grób Łukasza Łuniewskiego, jego syna Franciszka Łuniewskiego i zięcia Andrzeja Łempickiego.
Opis grobu patrz rozdz. Cmentarz.